![]() |
Wacław Borowski "Nad wodą" |
Rok 1925. Przyjaciele z kręgu Warszawskiego Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm” docierają samochodem do Włoch. We Florencji mają się odbyć: wystawa ich prac oraz towarzyszące jej dwa odczyty. W grupie jest 40-letni malarz – Wacław Borowski, który przeżywa dziwny wewnętrzny zamęt. Kołaczą w jego głowie fundamentalne pytania o charakterze egzystencjalnym i filozoficznym. Z tego strumienia świadomości wyłoni się namalowany w samotności w pokoju hotelowym obraz „Nad wodą”.
Taki z grubsza jest pomysł fabularny opowiadania pt. Obraz tworzy dusza, i oko, i ręka…, w którym Joanna Brzenczka zbeletryzowała okoliczności powstania klasycyzującego dzieła Wacława Borowskiego. Otrzymała za tę pracę GĘSIE PIÓRO, tj. I NAGRODĘ w XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM „OBRAZ A SŁOWO. LITERACKI OPIS DZIEŁA MALARSKIEGO”. Jurorka, dr hab. Anna Gomóła z Uniwersytetu Śląskiego tak napisała w swoim uzasadnieniu do nagrody: „Joannie Brzenczce udało się napisać pracę, w której rekonstrukcja nie lekceważy wiedzy, a jednocześnie pokazać miejsca, wydarzenia i postaci historyczne w taki sposób, który potrafi zainteresować czytelnika.”
Serdecznie gratulujemy Joannie i jej konkursowym opiekunom: Joannie Gizowskiej-Kurek i Romanowi Szczasnemu. Gratulujemy także Aleksandrze Kaptur, która otrzymała w tym samym konkursie wyróżnienie honorowe. Jurorzy podkreślali wyjątkowo wysoki poziom prac nadesłanych z całej Polski na konkurs XVII edycji .
Opowiadanie przeczytasz tutaj: https://issuu.com/maszgdziebywac/docs/obraz_a_s_owo_2021
Bogda Jankowska