To jedno dzieło!


NATALIA HALAMA: W odbiciu ciemności

    

            Obraz namalowałam farbami akrylowymi na podpiwku 50x70, posługując się przede wszystkim ciemnymi barwami oraz kontrastującą z nimi bielą. Ale nic w tej pracy nie jest przypadkowe, wszystko, nawet kolory, ma znaczenie.

        Ciemnoniebieska tafla wody, odbijająca srebrzystą poświatę księżyca, przedstawia obraz ludzkiego wnętrza. Z kolei dmuchawce uosabiają myśli, które niczym nieograniczone zwinnie szybują na wietrze – zupełnie jak człowiecza dusza. A wspomniana już czerń i biel obrazuje jasną i ciemną stronę, nieodłącznie związaną z ludzkim jestestwem.

            Wpatrując się W odbicie ciemności, czuję spokój. Myślę o prozie życia… zatrzymaniu się w codziennym biegu, często donikąd. Również zastanawiam się nad tym, czy w tej ciemnoniebieskiej tafli wody potrafimy dostrzec swoje odbicie, wewnętrzne odbicie.    

Do kolejne odsłony z serii To jedno dzieło! została nominowana Katarzyna Domagała z klasy 2 LSP.

 SONIA JABŁOŃSKA: Mężczyzna z trójzębem


Mężczyzna z trójzębem to jedna z moich najnowszych prac. Przedstawia Technoblade, a więc skina zawodowego gracza w Minecrafta. Pamiętam, że kiedyś uwielbiałam poruszać się po tym „kwadratowym świecie”. Obecnie wolę oglądać nagrane rozgrywki – są dla mnie tłem podczas rysowania.  

Od dłuższego czasu moje rysunki są związane z ludźmi, których oglądam na YouTubie i Twitchu. Ich filmiki inspirują mnie do wymyślania różnych kompozycji. Ta grafika jest właśnie efektem tych „internetowych wpływów” oraz działania mojej wyobraźni połączonej z odpowiednią techniką.

Pracę wykonałam w Digitalu. Teraz zajmuję się głównie grafiką komputerową, ponieważ czuję się w niej najlepiej i wiążę z nią moją przyszłość. 

Do kolejnej odsłony serii To jedno dzieło! została nominowana Laura Wódka z klasy 2 LSP.

DOROTA MIECHÓWKA: Frida Kahlo


Praca przedstawia Fridę Kahlo, meksykańską malarkę. Już od dłuższego czasu chciałam namalować jakąś artystkę i tak się akurat złożyło, że pojawił się konkurs*, w którym główną bohaterką była właśnie ona – mistrzyni autoportretów. Nie mogłam nie skorzystać z takiej okazji.    

Portret został namalowany różnymi technikami. Głównie wykorzystałam pastele olejne, które połączyłam z farbami i mazakami akrylowymi. W pracy użyłam również metody wyskrobywania (tak właśnie stworzyłam sweter). Pokusiłam się także o pewien eksperyment z kolorami – nie przedstawiłam malarki w standardowych barwach.

Frida Kahlo była bardzo kreatywną i pomysłową artystką. Tworzyła, nie bacząc na wszelkie przeciwności. Pomimo długotrwałej choroby czerpię z życia głęboką radość wyznała. Myślę, że jej postawa jest godna podziwu i upamiętnienia. 

*Mowa tutaj o V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – SPÓJRZ OKIEM ARTYSTY – FRIDA KAHLO 2021, w którym Dorota zajęła I miejsce w kategorii malarskiej [przyp. – J. Brzenczka].                

Do kolejnej odsłony serii To jedno dzieło! została nominowana Sonia Jabłońska z klasy 2 LSP.