czwartek, 8 listopada 2018

Chris Niedenthal [AKADEMIA FOTOGRAFII]


Chris Niedenthal – polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak: „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 roku. https://culture.pl/pl/tworca/chris-niedenthalUczennice Liceum Plastycznego Emilia Krawczyńska i Victoria Malcharek pod opieką dr Gabrieli Habrom-Rokosz uczestniczyły 24 października br. w spotkaniu ze światowej sławy fotoreporterem Chrisem Niedenthalem. Organizatorem spotkania było Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Chris Niedenthal chętnie odkrywał tajemnice wielu swoich wyjątkowych fotografii. Publiczność dowiedziała się m. in. jak powstały najsłynniejsze cykle reportażowe, co było istotne dla ich twórcy i na jakim etapie, a także co ze swojego doświadczenia artysta może przekazać zainteresowanym szeroko rozumianą fotografią.
Słynny fotoreporter uważa, że w czasach nadprodukcji obrazu oraz  powszechności urządzeń do fotografowania coraz częściej autorzy mechanicznych rejestracji nie biorą pod uwagę istoty fotografii i jej znaczenia w procesie komunikacji. Łatwość rejestracji obrazu fotograficznego nie idzie w parze z umiejętnością patrzenia czy rozumienia przesłania fotografii. Stąd zjawisko bylejakości i bezmyślności w fotografowaniu.
 Świadomość uchwyconego w kadrze przesłania wymaga myślenia, umiejętności patrzenia, koncentracji uwagi, praktycznego doświadczenia, ale przede wszystkim odpowiedzialności. Dla młodych osób, które rozpoczynają fotograficzną przygodę, najlepszą drogą kształcenia jest czerpanie z dorobku mistrzów. Zaś najlepszą drogą wymiany doświadczeń i odkrywania własnej wrażliwości jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, twórcą, mistrzem. Forma spotkania z autorem i możliwość bezpośredniego z nim dialogu umożliwia odbiorcy poznanie istoty twórczości oraz emocji, jakie mu towarzyszyły w procesie powstawania dzieła.
„Akademia Fotografii” to cykl spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. To także okazja do konfrontacji różnych poglądów i różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Obok mistrzów fotoreportażu na kolejnych spotkaniach wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Dowiemy się, jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich fotografii. Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania w comiesięcznych spotkaniach zaprezentują m.in. : Krzysztof Gołuch, Magda Hueckel, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola.